flag Судова влада України

СТОРІНКИ ІСТОРІЇ

Сучасна історія судової влади в Красноперекопському районі бере свій початок від 17 березня 1944 року, коли Наказом Народного Комісара Юстиції Кримської АРСР №18 від вказаної дати (м.Краснодар) тимчасово виконуючим обов'язки народного судді по Красно-Перекопському району в Північну групу відряджений МУСТАФАЄВ МЕМЕТ МУСТАФАЙОВИЧ (звільнений від виконання обов'язків народного судді Красно-Перекопського району з 24 квітня 1944 року у зв'язку з розглядом справ по Куйбишевській судовій ділянці народного суду Бахчисарайського району).

З 16 квітня 1944 року виконання обов'язків народного судді Красно-Перекопського району було покладене на ВИТВИЦЬКОГО ДЕМ’ЯНА ОЛЕКСАНДРОВИЧА. Йому була доручена організація судових ділянок Лариндорфського і Фрайдорфського районів (наказ по Народному Комісаріату Юстиції Кримської АРСР №24 п.б від 24 квітня 1944 року).

З 23 квітня 1944 року починає функціонувати народний суд Фрайдорфського району, виконання обов'язків судді в якому було покладене на БОБОШИНА ЮХИМА МИХАЙЛОВИЧА.

Згідно з покладеними на судову владу того часу завданнями народний суд Красноперекопського району "здійснював затвердження ленінських принципів соціалістичної законності, охорону від будь-яких посягань радянського суспільного і державного устрою, політичних, трудових, житлових, майнових і інших особистих і законних інтересів радянських громадян".

30 червня 1960 року був ухвалений Закон про судоустрій Української РСР, яким замість ділянок народного суду передбачався єдиний народний суд району або міста, що не має районного розподілу. Кількість народних суддів по кожному такому району (місту) визначалася Президією Верховної Ради УРСР за поданням міністра юстиції УРСР. Народні судді обиралися громадянами району (міста) на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні строком на п'ять років.

Незважаючи на зміни законодавства в частині організації судів, проголошувані функції і завдання судової влади з 1945 по 1981 роки залишалися незмінними.

5 червня 1981 року ухвалюється Закон УРСР "Про судоустрій УРСР".

Окрім раніше закріплених принципів, завданнями суду, відповідно до цього закону, проголошуються "всебічне зміцнення соціалістичної законності і правопорядку, запобігання злочинам і іншим правопорушенням, охорона від будь-яких посягань прав і законних інтересів державних підприємств, установ, організацій, колгоспів, інших кооперативних організацій, їх об'єднань, інших громадських організацій".

Цим Законом також вказувалося на роль діяльності судів, спрямовану на "виховання радянських громадян у дусі відданості Батьківщині і справі комунізму, у дусі точного і неухильного виконання Конституції СРСР, Конституції Української РСР і радянських законів, дбайливого відношення до соціалістичної власності, дотримання дисципліни праці, чесного відношення до державного і громадського обов'язку, пошана до прав, честі і гідності громадян, до правил соціалістичного співжиття. Застосовуючи заходи кримінального покарання, суд не лише карає злочинців, але також має за свою мету їх виправлення і перевиховання".

Ці принципи і положення були основоположними в діяльності судів до прийняття 7 лютого 2002 року Закону України "Про судоустрій України".

Відповідно до вказаного Закону "суд, здійснюючи правосуддя, на началах верховенства права забезпечує захист гарантованих Конституцією України і законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави".

З початку своєї діяльності народний суд Красноперекопського району Кримської АРСР знаходився в селі Воїнка. 28 травня 1947 року, у зв'язку з переходом райвиконкому в селище Красноперекопськ, народний суд також був переведений і розміщений у вказаному селищі.

У селищі Красноперекопськ суд знаходився в одноповерховій будівлі по вул. Кірова і лише в 1979 році був розміщений в новій, спроектованій і побудованій для суду, 2-х поверховій будівлі по вул. Генерала Захарова, де і розташований по теперішній час.

На жаль, відомості про структуру суду за період з 1944 по 1964 рік не збереглися. З 1965 і до 1977 року структура суду була наступною: 3 народні судді, 3 секретарі судового засідання, 3 судові виконавці, 1 старший секретар канцелярії, 1 секретар канцелярії і 1 друкарка-діловод.

На підставі Указу Президії Верховної Ради УРСР від 6 грудня 1976 року №1513-IX місто Красноперекопськ віднесене до категорії міст обласного підпорядкування і у зв'язку з цим народний суд Красноперекопського району був розділений на міський і районний суди.

Враховуючи утворення міського народного суду, структура районного суду в 1977 році зазнала зміни, штат суду був зменшений на 1 посаду судді, 1 секретаря судового засідання і 1 судового виконавця. У штаті Красноперекопського міського суду на момент утворення числилися 2 народні судді, 2 секретаря судового засідання, старший судовий секретар, секретар канцелярії, 3 судові виконавці.

У майбутньому склад районного суду також змінювався і на момент ліквідації суду (утворення Красноперекопського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим) був наступним: голова суду, 3 судді, помічник голови суду, 4 консультанти, старший секретар суду, 4 секретаря судового засідання, судовий розпорядник, 2 секретаря суду, кур'єр-прибиральниця, 1 друкарка.

На підставі Указу Президента України №328/2004 від 15.03.2004 року, Красноперекопський міський і районний суди ліквідовані, утворений Красноперекопський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим, в який були переведені судді і працівники апарату ліквідованих судів.

На момент утворення Красноперекопського міськрайонного суду в його штат входили голова суду і заступник голови, 7 суддів, керівник апарату, помічник голови суду, 1 консультант, 9 помічників судді, старший секретар суду, 9 секретарів судового засідання, 2 судових розпорядника, 2 секретаря суду, 2 кур'єр-прибиральниці, 1 друкарка і 1 робітник.

Введення в штат суду нової посади - керівника апарату суду - спрямовано на поступове звільнення голови суду від функцій, не пов'язаних із здійсненням правосуддя, передачу керівникові апарату адміністративних функцій по управлінню апаратом суду і організаційному забезпеченню його діяльності.

Станом на 01.09.2011 рік в штат суду входять: голова суду і заступник голови суду, 6 суддів, керівник апарату суду і заступник керівника апарату суду, 8 помічників суддів, 3 головних спеціалістів суду, 1 головний спеціаліст з інформаційних технологій, 2 старших секретаря суду, 3 секретаря суду, старший судовий розпорядник, 2 судових розпорядника, 8 секретарів судового засідання, діловод, 2 кур'єр-прибиральниці і 1 робітник.

Станом на 01.06.2012 рік в штат суду входять: голова суду, заступник голови суду, 6 суддів, керівник апарату суду, заступник керівника апарату суду, 8 помічників судді, 4 головних спеціаліста суду, 1 головний спеціаліст суду з інформаційних технологій, 2 старших секретаря суду, 3 секретаря суду, 1 старший судовий розпорядник, 1 судовий розпорядник, 8 секретарів судового засідання, 1 діловод, 2 кур’єра – прибиральниці, 1 завгосп.